GSIS Teachers 2015-2016

Staff

ABD_entry Annette Brandt-Dammann
School Principal, German and Art Teacher Email 2825 8123

Cichon-Grit- Grit Cichon
Deputy Principal, English Teacher Email 2825 8122

BURDEL_Sophie Sophie Burdel
Head of Kindergarten Email 2550 2292
Declan-Burke Declan Burke
Head of Teaching and Learning Technologies Email 2825 8175
uwe Uwe Franzke
Head of Business College, Head of Wholesale and Foreign Trade, Micro- and Microeconomic Processes, Accounting and Controlling in Commerce and Management Email 2550 2199
Keelty Jon Jon Keelty
Head of English Primary Email 2961 4003
KLEINE_POLLMANN_Doerthe_73x90_entry Dörthe Kleine-Pollmann
Head of Human Resources Email 2825 8179
PEART_Mary_73x90_2_entry Mary Peart
Head of English Secondary, Geography Teacher Email 2825 8130
scharsig Thomas Scharsig
Chief Operating Officer Email 2825 8121
Schneider-Vetter-Charlotte-152 Charlotte Schneider-Vetter
Head of German Primary Email 2849 6218
Scholz-Michael-152 Michael Scholz
Head of German Secondary Department, Head of ICT (GSD), Mathematics and Chemistry Teacher Email 2825 8135
BURDEL_Sophie Sophie Burdel
Head of Kindergarten Email 2550 2292
MAH_Eileen_2_entry Eileen Mah
Deputy Head of Kindergarten, English Language Support German Stream Email 2550 3363

Madeleine Baensch
Teaching Assistant German Stream - Glühwürmchenklasse Email
Shobita Chari
Teaching Assistant English Stream - Bumblebees Class Email
Pauline Chui
Class Teacher English Stream - Ladybirds Class Email
Jana Deil
Learning Support Teacher – German as a second language Email
Angela Flint
Class Teacher English Stream - Dragonflies Class Email
Sandra Gillespie-Wong
Class Teacher English Stream - Bumblebees Class Email
Geoffrey Lam
Floating Assistant English Stream Email
Oxana Rogatch
Floating Teaching Assistant German Stream, Library Coordinator PFL Email
Stephanie Rowold
Class Teacher German Stream - Glühwürmchenklasse Email
Ricky Siegel
Class Teacher German Stream - Raupenklasse Email
Monika Täuber
Class Teacher German Stream - Schmetterlingsklasse
Monika Tavernier
Learning Support - German Stream, Classroom Technology Coach Email
Sheila Turner
Teaching Assistant English Stream - Dragonflies Class Email
Cecile Watson
Teaching Assistant German Stream - Grashüpferklasse Email
Anna Wigham
Teaching Assistant German Stream - Schmetterlingsklasse Email
Sylvia Wolf
Teaching Assistant German Stream - Raupenklasse Email
Nicole Yip
Teaching Assistant English Stream - Ladybirds Class Email
Jessica Zaulig
Class Teacher German Stream - Grashüpferklasse Email
Schneider-Vetter-Charlotte-152 Charlotte Schneider-Vetter
Head of German Primary Email 2849 6218
ERNI_Priska Priska Erni
Deputy Head of German Primary and IT Email 2849-6218

Julia Becker
Learning Support Teacher Email
Anita Bender
International Youth Volunteer Service - Pok Fu Lam Campus Email
Manuel Deingruber
Head of PE (GPD), K04B Class Teacher Email
Anna Lena Deist
International Youth Volunteer Service - Peak Campus Email
Erika Dell'Orto
Head of Art, Art Teacher (EPD/GPD); Religion Teacher (GPD) Email
Dominique Dengler
Preschool Teacher Class A, DVOR Coordinator Email
Grainne Downey
Head of English, English Teacher Email
Katrin Hülskötter
Class Teacher K04A Email
Gudrun Kraft
Head of Music/Drama, Class Teacher K03A Email
Anke Landthaler
Head of German as a Second Language, German as a Second Language Teacher Email
Jacqueline Markwardt
Class Teacher K01B Email
Brigitta Mayer
German Pre-School Teacher (Class B) Email
Elke Naumann
Lower Primary Coordinator, Class Teacher K02B, Library Coordinator (GPD) Email
Ursula Noy
Preschool Assistant Email
Teresa Poon
Y01/Y02 Music Teacher, Music and Mandarin Teacher (DVOR) Email
Anke Reinheimer
Class Teacher K04A (Maternity Cover) Email
Muriel Roquette
K02A Class Teacher Email
Armin Schumacher
K03 & K04 Coordinator, Class Teacher K03B Email
Gerda Troy
K01A Class Teacher Email
Yueping Yang
Mandarin Teacher Email
Wei Zhang
Head of Mandarin/Chinese Studies, Teacher Chinese and Chinese culture Email
Keelty Jon Jon Keelty
Head of English Primary Email 2961 4003

Morley-Donna- Donna Morley
Deputy Head of English Primary Email

Anushka Abraham
Y06B Class Teacher, Y06 Coordinator Email
Debbie Bautista
Y01 Teaching Assistant Email
Donald Benson
Y04C Class Teacher Email
Jessica Benson
Y01 Teaching Assistant Email
Rebecca Bush
Y03B Class Teacher Email
Hong Feng Cai
Mandarin Teacher Email
Kristeen Cayrouse
Y02C Class Teacher Email
Anna Cooke
Y02B Class Teacher, Y02/Y03 Coordinator Email
Robert Davidson
Head of Special Needs Education and Counselling Email
Troy Decoff
Y01C Class Teacher Email
Erika Dell'Orto
Head of Art, Art Teacher (EPD/GPD); Religion Teacher (GPD) Email
Joanna Eling
Teaching Assistant Email
Lenia Fragoso
German as a Foreign Language Teacher Email
Amanda Franks
Head of PE and Sports ECA, PE Teacher Email
Erin Gillespie
ICT Teacher Email
Suzanne Haynes
Y04B Class Teacher Email
Johanna Heffernan
Head of German, German Language Teacher Email
Kate Jackson
Y03C Class Teacher Email
Lilian Leung
Mandarin Teacher Email
Megan Lindsay
Teacher Librarian (Junior Library) Email
Donna MacIntosh
Y05B Class Teacher, Y04/Y05 Coordinator Email
Jennifer McLachlan
Head of Music, Music Teacher Email
Brett Morris
Y06C Class Teacher, Head of House System Email
Teresa Poon
Y01/Y02 Music Teacher, Music and Mandarin Teacher (DVOR) Email
Inga Riedel-Narayan
Special Education Needs (EPD) Email
Carolyn Sachse-Hodder
Y05C Class Teacher, Curriculum Coordinator Email
Lorna Stevenson
Teaching Assistant Email
Canvia Chiushuen Tai
Head of Mandarin/Chinese Studies
Suzanne Thackery
Y01B Class Teacher, Y01 Coordinator Email
Yueping Yang
Mandarin Teacher Email
Scholz-Michael-152 Michael Scholz
Head of German Secondary Department, Head of ICT (GSD), Mathematics and Chemistry Teacher Email 2825 8135
Leitner-Arnold Arnold Leitner
Deputy Head of German Secondary Department, German and English Teacher Email

Annette Brandt-Dammann
School Principal, German and Art Teacher Email
Christiane Chiang-Biere
Head of PE, PE and English Teacher Email
Grit Cichon
Deputy Principal, English Teacher Email
Andrea Diener
Teacher for Mathematics, Biology and Chemistry Email
Martin Durner
Geography and PE Teacher Email
Jeanette Geisel
School Counsellor Email
Florian Hackmann
Head of Careers (GSD), German, History, Politics and Economics Teacher Email
Robert Hahn
German, Religion and Ethics Teacher Email
Kirsten Hoskins
Head of Chemistry, Chemistry and Biology Teacher (GSD); Junior Science Teacher (ESD); Laboratory Coordinator Email
Sophia Kaschowitz
Head of Art, French Teacher Email
Christine Köstlin
Learning Support Teacher Email
Stefan Kronbach
Head of Religious Eduction, Religion, Latin and PE Teacher Email
Steffi Krummrich
Head of German, PE and German Teacher Email
Julian Lederer
Head of Mathematics, Mathematics and PE Teacher Email
Florian Mair
Head of Music, Music Teacher Email
Sadhbh McCarrick
English and History Teacher (ESD), Assembly Coordinator (ESD/GSD) Email
Barbara Müller
Head of French, French and Geography Teacher Email
Fabian Schreiber
Head of Physics, Mathematics, Physics and ICT Teacher Email
Eckhard Sump
Teacher of Physics, Mathematics and ICT Email
Dr. Friederike Ungefehr
Head of Geography, Geography and English Teacher Email
Lothar Vierhock
Teacher for Religion Email
Judith Wagner
Head of English, Teacher History and English Email
Julia Wrobel
PE and German Teacher Email
Yueping Yang
Mandarin Teacher Email
Wei Zhang
Head of Mandarin/Chinese Studies, Teacher Chinese and Chinese culture Email
Katrin Zhang-Preis
French and German Teacher Email
Flavian Zueger
Head of History, History Teacher Email
PEART_Mary_73x90_2_entry Mary Peart
Head of English Secondary, Geography Teacher Email 2825 8130

STEVENSON Kenneth 73x90 Kenneth Stevenson
Deputy Head, Physics and Mathematics Teacher Email 2825-8119

Ian Bell
Chemistry Teacher Email
Julie Bisaillon
French Language Teacher (Part-Time) Email
Hannah Booth
Biology Teacher, Extended Essay Coordinator Email
Krystyna Butchart
Debating Coordinator, English Teacher Email
Daisy Cheung
Chinese Language Teacher Email
Zara Clayton
English Teacher Email
Jane Colquhoun
Head of Biology, Biology Teacher Email
Dr Martin Cox
HKAYP Coordinator, TOK Coordinator, Geography Teacher Email
Deborah Crouch
Head of English, English Teacher, Examinations Coordinator Email
Nicola Culican
Head of Art, Art Teacher Email
Alan Dear
Head of ICT, ICT Teacher Email
Jeanette Geisel
School Counsellor Email
Canice Gleeson
Director of Music, Music Teacher Email
Sue Gourlay
Head of University Counselling (ESD), English and History Teacher Email
Kamilla Hayward
German Language Teacher Email
Barbara Hlavaty
German Teacher (DAF) Email
Shelley Ho
Chinese Language Teacher Email
Christopher Hoskins
Drama and Music Teacher, Head of Year 9 Email
Kirsten Hoskins
Head of Chemistry, Chemistry and Biology Teacher (GSD); Junior Science Teacher (ESD); Laboratory Coordinator Email
Paul Jackson
Head of Mathematics, Mathematics Teacher Email
Vanessa Krebs
University Counsellor Email
Marissa Laker
Art Teacher Email
Ita Lam
Head of Mandarin/Chinese Studies, Mandarin Teacher Email
Frances Lee
Mathematics Teacher Email
John Leeds
Head of Economics, Economics and PE Teacher Email
Petra Lemm-Markus
Head of German (English Secondary), German Teacher (DAF) Email
Stella Leung
Economics Teacher Email
Petra Leunig
German Language Teacher Email
Julian Lewis
PE Teacher Email
Ning Li
Chinese Language Teacher Email
Susan Lowrey
Biology and Junior Science Teacher, Y7 Science Coordinator, Y11-13 Coordinator Email
Rashmi Majithia
ICT & Mathematics Teacher / Timetable Coordinator Email
Robert Markwick
CAS Coordinator, Biology Teacher Email
Stefan Mayer
German Teacher Email
Sadhbh McCarrick
English and History Teacher (ESD), Assembly Coordinator (ESD/GSD) Email
Duncan McNally
German & English Teacher Email
Angela McPherson Otula
Mathematics Teacher
Edward Moon
Head of History, History Teacher Email
Philip Moore
English Teacher Email
Brad Munt
Economics and PE Teacher, Head of Year 7 & 8 Email
Kathleen O'Connor
Head of Drama, Drama and English Teacher Email
Fiona Pearson
English Teacher (Part-Time) Email
Hedda Schuurman
History and Social and Cultural Anthropology Teacher Email
John Shearman
Head of Physics, Physics Teacher Email
Anne Stevenson
Head Of Geography, Geography Teacher Email
Julia Surman
Geography Teacher (Part-Time) Email
Christopher Taylor
Head of Chemistry, Chemistry Teacher Email
Menna Turnbull
Head of French, French Teacher Email
Anuki Turner
Mathematics Teacher Email
Marcus Walker
Physics Teacher Email
Bing Wong
ECA Coordinator (Y10 - 13 ), Chemistry Teacher Email
Paula Wymond
Head of PE/Sports Coordinator, PE Teacher Email
Charles Yorke
Mathematics Teacher Email
Xiaoping (Amy) Yu
Chinese Language Teacher Email
uwe Uwe Franzke
Head of Business College, Head of Wholesale and Foreign Trade, Micro- and Microeconomic Processes, Accounting and Controlling in Commerce and Management Email 2550 2199

Torsten Fust
Macro- and Microeconomic Processes, Operations and Management in Transport and Logistics, English, Politics Email
Wei Zhang
Head of Mandarin/Chinese Studies, Teacher Chinese and Chinese culture Email
Silke Hartl
Secretary – Kindergarten and Lower Primary Department – Pok Fu Lam Email
Edwina Moffat
Secretary – English Secondary Department Email
Anne Polinski
Secretary – German Secondary Department & Business College Email
Camelia Yeung
Secretary to COO Email
Cornelia Zavou
Secretary – Primary Department – Peak Campus Email
Merve Zefer
Admissions Manager: English Stream (Kindergarten and Primary) Email
Eva Ubowski
Admissions Manager: German Stream and English Secondary Department Email
Komal Balani
Admissions Assistant Email
Declan-Burke Declan Burke
Head of Teaching and Learning Technologies Email 2825 8175

Reynold Cabatuan
Senior Network Engineer/Technology Trainer Email
Tsz Fung (Timothy) Chan
Programmer (Part-Time) Email
Joseph Dandan
Senior Systems Engineer Email
Marlon De Ocampo
ICT Support Technician Email
Jordan Delfino
ICT Support Technician Email
Rachel Leung
IT Manager Email
Paul Liem
Senior AV Technician Email
Megan Lindsay
Teacher Librarian (Junior Library) Email
Shuting Liu
Learning Technology Support Specialist Email
Ian Tam
System Analyst Email
Monika Tavernier
Learning Support - German Stream, Classroom Technology Coach Email
Stella Tong
Assistant Librarian - Junior Library Email
KLEINE_POLLMANN_Doerthe_73x90_entry Dörthe Kleine-Pollmann
Head of Human Resources Email 2825 8179

Denise Puffler
Human Resources Manager Email
Stephanie Capillas
Communications & Relationships Executive Email
Petra Loho
Communications & Relationship Manager - Communication Email
Simon Phillips
Head of Development Email
Trevor Wilcox
Communications & Creative Manager Email
Raymond Keung
Financial Controller Email
Karen Ko
Accounting Assistant Email
Anita Lam
Head of Accounting Department Email
Connie Yeung
Accounting Assistant Email
Andrea Andretta
Executive Personal Assistant to Principal Email
Francis Basbas
Reprographics, IT & Procurement Officer Email
Simone Braun
Activities Programme Manager Email
Mabel Chan
Maze Coordinator Email
In Leng Fan
Office Assistant
Tina Ho
School Nurse - Peak Campus Email
Charmaine Italia
School Nurse - Pok Fu Lam Campus Email
Julianna Lau
School Nurse Email
Ming Lau
Laboratory Technician Email
Stefanie Marx
Activities Programme Assistant Email
Susana Mercado
Maze Assistant Email
Jun Niu
Librarian - Senior Library Email
Jonna Schuetz-Lobsiger
Laboratory Technician Email
Melody So
Office Assistant Email
Sandra Tai
Receptionist (Peak Campus) Email
Watson To
Laboratory Technician Email
Marilyn Urchenko
Bus Coordinator Email
Kitjue Chan
Caretaker - Pok Fu Lam Campus Email
Nar-Sang Chiang
Traffic Guard
Matthew Chow
Building Supervisor Email
Chung Mau (David) Chung
Driver
Daniel Hermann
General Maintenance Email
Hoi Wan Lam
Live-In Caretaker
Andreas Leung
Building Supervisor - Peak Campus Email
Eric Ng, Chin To
Electrician Support
Bernard O'Driscoll
Facilities Manager Email
Carra So
Cleaning Supervisor Email
Tommy Wong
Caretaker - Peak Campus Email
Wing Piu Wong
Electrician / Electrical Technician
Kenneth Yu
Building Project Manager Email
Comments or Queries on this page? Click here